Drogie kredyty hipoteczne w Polsce

Najtańsze kredyty hipoteczne w Europie można zaciągnąć w Finlandii – wynika z danych Eurostatu. Najgorsza sytuacja panuje natomiast na Węgrzech, gdzie za hipoteczny dług trzeba zapłacić prawie 12 proc. w skali roku. Niestety w gronie państw o najdroższych kredytach jest również Polska.

 

 

ranking lokatNiskie miejsce Polski

Polska znajduje się dopiero na 22 miejscu w UE pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych – wynika z danych Eurostatu. Po ostatnich obniżkach stóp procentowych, które od sierpnia 2012 r. sprowadziły stawkę WIBOR 3M z poziomu ponad 5, 1 proc. do niewiele ponad 4 proc., wynik mógłby być lepszy, ale niestety najnowsze dane, którymi dysponuje Eurostat pochodzą z 3 kwartału 2012 r. Wtedy to nowo udzielony nad Wisłą kredyt oprocentowany był na 7, 43 proc. Jest to wynik wyższy niż oprocentowanie widniejące w przeciętnej umowie kredytowej z tamtego czasu, co jest winą zastosowanej przez urząd metodologii. Podawana przez Eurostat stawka oprocentowania jest podwyższana, jeśli wypłacona przez bank kwota jest niższa niż saldo długu. Miara ta zbliżona jest do rzeczywistej stopy procentowej, która uwzględnia koszty opłat i prowizji około kredytowych. Metodologia zastosowana we wszystkich badanych krajach jest identyczna, co pozwala na zachowanie porównywalności wyników. Już teraz zobacz najlepsze kredyty hipoteczne sierpień 2015

Stopy procentowe

Słaby wynik Polski w powyższym zestawieniu to pokłosie wysokich stóp procentowych w badanym okresie. Przypomnijmy, że w III kw. 2012 r. WIBOR 3M (obok marży bankowej składnik oprocentowania kredytów hipotecznych) był na przeciętnym poziomie niespełna 5, 1 proc. Dla porównania EURIBOR 3M (składnik oprocentowania w krajach unii walutowej) wynosił w tym samym czasie średnio niewiele poniżej 0, 4 proc., a więc aż o 4, 7 pkt. proc. mniej niż w Polsce.

Gdzie jest najtaniej?

Najniższe oprocentowanie kredytów w przygotowanym zestawieniu należy do Finlandii. Tam średnia wynosi zaledwie 1, 97 proc. w skali roku. Gdyby takie warunki kredytowe były osiągalne w Polsce, rata kredytu na 25 lat i 300 tys. zł wynosiłaby jedynie 1267 zł miesięcznie. Dla porównania rata obliczona dla polskiego oprocentowania podanego przez Eurostat (7, 43 proc.) wyniosłaby aż 2203 zł miesięcznie. Dla porządku należy jeszcze zauważyć, że dziś, zgodnie z najnowszymi danymi Lion’s House, na rynku osiągalne jest oprocentowanie na średnim poziomie 5, 8 proc.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pożyczki hipoteczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.