Jak działa lokata jednodniowa?

Swego czasu lokaty zakładane na jeden dzień cieszyły się nie małą popularnością. Ten prosty zabieg pozwalał na unikniecie podatku od zysku. Można więc było zarobić trochę więcej niż w standardowy sposób. Po kwietniu 2012 roku lokaty bez podatku Belki przestały jednak istnieć.lokaty

Jednak od pewnego czasu ponownie można znaleźć tego typu oferty. Mimo, iż wizja uniknięcia płacenia podatku odeszła w niepamięć, banki oferują wysokie odsetki i krótki czas zamrożenia kapitału. Aby założyć taką lokatę należy na odpowiednie konto wpłacić środki do godziny 21:00. Bank zwróci nasze pieniądze następnego dnia do godziny 9:00. W praktyce zatem taka lokata może trwać ledwie 12 godzin.

Zalety i wady

Odsetki są w miarę duże, a w ciągu dnia dowolnie możemy operować swoim kapitałem. Nie wszystko jednak jest takie kolorowe. Na lokatę jednodniową możemy zazwyczaj wpłacać nie więcej niż 10.000zł. Poza tym jest ona z reguły nieodnawialna. To oznacza, iż w praktyce codziennie będziemy zmuszeni do samodzielnego przelewania środków. Jeśli jednak dysponujemy niewielkimi kwotami i znaleźliśmy ofertę opłacalniejsza od zwykłego rachunku oszczędnościowego, to jest to warta uwagi pozycja. Załóżmy, że dysponujemy sumą 20.000zł a oprocentowanie na takiej lokacie wynosi 4%. Po odliczeniu podatku, z każdej takiej operacji powinniśmy uzyskać ok. 1,8zł. W ciągu miesiąca daje to nam ok. 56zł. Łatwo zauważyć, iż w ciągu roku takie lokaty ranking przyniosą nam 672zł czystego zysku.

Wnioski

Reasumując jest to idealna oferta dla kogoś, kto nie może sobie pozwolić na wielomiesięczne zamrożenie kapitału. Kapitał będzie niedostępny tylko w nocy, co nie powinno sprawiać większych problemów. W dodatku decyzję o jego przekazaniu podejmujemy codziennie, zatem możemy dostosować lokatę to swojej aktualnej sytuacji finansowej. Co ważne, nie musimy za każdym razem lokować tej samej kwoty. Poza ogólnymi granicami, mamy pełną dowolność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.