Jak wybrać najodpowiedniejsze konto bankowe

Dziś niemal każdy dorosły posiada osobisty rachunek bankowy. Wciąż jest jednak wielu, którzy konta nie posiadają albo z różnych względów chcą zmienić posiadane obecnie. wybór konta bankowego nie jest wcale prosty i zależy od kilku czynników. Ale jak wybrać ten najkorzystniejszy rachunek?lokata

Przede wszystkim opłaty

To od wysokości opłat za prowadzenie konta i prowizji od dokonywanych transakcji, większość z nas uzależnia założenie rachunku bankowego w tym, a nie innym banku. Każdy bank indywidualnie ustala te opłaty, często w zależności od tzw. planu taryfowego. Plan ten, to w skrócie wysokość opłaty stałej za prowadzenie konta i zależność pozostałych prowizji od tej opłaty. Reguła jest, że im wyższa opłata za prowadzenie rachunku, tym mniejsze będą opłaty dodatkowe (np. za wydanie i używanie karty płatniczej czy kredytowej, korzystanie z bankomatów, prowizje za przelewy internetowe).

Rodzaj konta

Tak naprawdę to właśnie rodzaj konta powinien być głównym kryterium jego wyboru. Z doświadczenia wiem jednak, że większość wybiera konto na podstawie opłaty opisanych powyżej. W Polsce banki oferują kilka rodzajów rachunków osobistych. Należą do nich: rachunki bieżące, rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, rachunki lokat terminowych i rachunki walutowe. Najpopularniejsze są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które oferują największy zakres usług. Rachunki bieżące przeważnie zakładane są przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza, które są ustawowo zobowiązane do posiadania takiego rachunku. Podobnie jest w przypadku kont walutowych – potrzebne są one raczej przedsiębiorcom, niż przeciętnemu Kowalskiemu. Rachunki lokat terminowych skierowane są do klientów posiadających oszczędności, z których nie planują korzystać w najbliższym czasie.

Ubezpieczenia i inne produkty dodatkowe

Większość banków jest skłonna zaoferować dodatkowe produkty, nawet o charakterze niefinansowym, jeśli zdecydujemy się na plan taryfowy o odpowiednio wysokiej opłacie stałej. Najpopularniejszymi produktami są ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia mienia czy zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów banku. Należy pamiętać, że bank, który oferuje najwięcej produktów powiązanych z najbardziej funkcjonalnym kontem osobistym, wcale nie musi być najlepszym wyborem. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy na pewno wszystkie dostępne funkcje są nam potrzebne, bo nie warto za nie przepłacać, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Bardzo pomocnym narzędziem podczas wyboru konta bankowego są internetowe rankingi kont bankowych – porównanie kont osobistych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty bankowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.