Dlaczego odpowiednia dieta przy chorobie Hashimoto jest tak ważna?

Hormony tarczycy odpowiadają m. in. za produkcję enzymów potrzebnych do rozkładu białek, prawidłowy metabolizm, czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Ich niedobory powodują przykre dla pacjenta dolegliwości, dlatego warto postarać się, aby zminimalizować przykre skutki choroby.

Jednym z głównych problemów związanych z chorobą Hashimoto jest tycie pomimo dużych wysiłków, aby zrzucić nadmierne kilogramy. Choroba ta dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn, a stojąca w miejscu waga pomimo diety odchudzającej i ćwiczeń z pewnością nie poprawia nastroju. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest niedoczynność tarczycy – produkowane przez ten gruczoł hormony biorą udział w procesie trawienia, dlatego oprócz samego leczenia farmakologicznego, równie ważna jest odpowiednia dieta przy zapaleniu tarczycy.

Kontrola wagi
Aby zapanować nad wagą, należy zmniejszyć nieco ilość spożywanych kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Właśnie dlatego bardzo często chorzy decydują się na warzywa w codziennym jadłospisie. Trzeba jednak pamiętać, że przy niedoborach jodu należy całkowicie wykluczyć soję ze swojego menu, a warzywa kapustne spożywać tylko po ich ugotowaniu lub ukwaszeniu, gdyż zawierają one związki wolotwórcze. Zaleca się także unikanie mleka i produktów od niego pochodzących (a więc ser, czy jogurty), ponieważ utrudniają one wchłanianie do organizmu leków z hormonami tarczycy, a zapalenie tarczycy bardzo często wiąże się również z nietolerancją laktozy. Wbrew pozorom dieta w Hashimoto z dietmap.pl wcale nie musi być skomplikowana.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – co jeść?
Ze względu na spowolniony metabolizm warto wprowadzić do jadłospisu produkty z dużą zawartością błonnika, który pobudzi nieco układ trawienny. Równie ważne jest zadbanie o posiłki bogate w białko – organizm wykorzystuje więcej energii, aby je strawić, stąd dieta przy zapaleniu tarczycy powinna uwzględniać mięso, jaja, ryby oraz produkty skrobiowe, które zawierają dużo białka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dieta hashimoto, Zdrowe odżywianie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.