Istota lokaty bankowej

Lokata bankowa jest depozytem terminowym oferowanym klientom indywidualnym przez praktycznie każdy bank. Wystarczy dysponować wolną sumą pieniędzy i móc zamrozić ją na okres trwania lokaty, aby pomnażać swoje oszczędności. Podczas, gdy nasze środki spoczywają na lokacie, podlegają oprocentowaniu dzięki czemu generują odsetki. Wystarczy, że dotrzymamy terminu zapadalności lokaty i nie wypłacimy wcześniej środków na niej zgromadzonych, aby odsetki stały się naszym zarobkiem. Warto tu wspomnieć, iż niektóre oferty lokat, choć zakładane są na konkretny czas, to jednak dopuszczają możliwość wycofania środków i zamknięcia lokaty przed jego upływem bez utraty odsetek.shutterstock_88135426

Zarobki na lokatach bankowych

Lokaty bankowe nie gwarantują bardzo dużych zarobków, co jest spowodowane tym, iż są inwestycją bez ryzyka. Niektóre oferty lokat zapewniają zyski porównywalne do stopy inflacji, co powoduje, iż nie warto interesować się takim przedsięwzięciem. Najlepsze lokaty bankowe potrafią jednak zapewnić zyski bardzo atrakcyjne jak na inwestycje pozbawioną ryzyka. Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych jest o kilka punktów procentowych wyższe niż aktualna inflacja. Dlatego też kluczową kwestią jest znalezienie najlepszej lokaty bankowej, która znacznie przewyższa zarobkami średnią rynkową.

Opodatkowanie lokat bankowych

Lokata bankowa nie jest zwolniona z konieczności opłacania podatku. Od zysku, który wypracujemy dzięki lokacie bankowej przyjdzie nam opłacić 19%- wy podatek. Jest to tzw. podatek od zysków kapitałowych. Jego naliczeniem oraz odprowadzeniem zawsze zajmuje się bank, co zwalnia nas z tego obowiązku.

Ranking lokat bankowych

Wybór najlepszej lokaty bankowej nie jest prosty. Konieczne jest przede wszystkim, aby właściwie obliczyć realne zyski, uwzględniając oprocentowanie oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jednak kluczową sprawą pozostaje to, jak atrakcyjne oferty uda nam się znaleźć do porównania. Poszczególne lokaty bankowe znacznie różnią się poziomem oferowanego zysku. Na rynku z kolei jest obecnych wiele ofert lokat. Pomocnym narzędziem jest tu ranking lokat bankowych. Jest to zestawienie ofert zapewniających najbardziej atrakcyjne zarobki. Dzięki niemu porównanie lokat bankowych jest dużo prostsze i bardziej efektywne. Rankingi lokat bankowych są dostępne bezpłatnie. Można skorzystać z nich online poprze odnalezienie strony internetowej zawierającej taki ranking. Oferty znajdujące się w rankingu są pogrupowane według okresów trwania depozytów, co ułatwia poszukiwania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.