Pułapki ofert lokat bankowych

Lokata bankowa jest tym z produktów bankowych, który w odczuciu klientów wydaje się najmniej atrakcyjny. Według klienta, oddaje on ciężko zarobione pieniądze w zarząd banku na ustalony czas i przez ten czas nie ma do nich dostępu pod karą utraty odsetek, a w niektórych przypadkach nawet dodatkowych opłat za wcześniejsze zerwanie lokaty. Przy dzisiejszym średnim oprocentowaniu na poziomie 2–3% w skali roku jest to naprawdę niewiele. Aby jednak zachęcić do zakładania lokat banki stosują różnego rodzaju zabiegi marketingowe zachęcające klientów do wyboru właśnie ich produktu.gotowka

Jednym z najczęściej spotykanych wabików jest wyższe niż standardowe oprocentowanie lokaty. Możemy spotkać reklamy mówiące o czterech czy pięciu procentach zwrotu. Warto jednak przyjrzeć się takim ofertom bliżej, ponieważ najczęściej są to jedynie tricki przyciągające klientów, a niespełnienie warunków napisanych małym drukiem spowoduje, że ostatecznie zamiast oczekiwanych 4–5% lokata przyniesie jedynie 2–2, 5%.

Takim często stosowanym warunkiem dodatkowym jest konieczność założenia konta w danej placówce. Powoduje to, że atrakcyjniejsza pod względem oprocentowania oferta skierowana jest jedynie do nowych klientów, a jej zadaniem z punktu widzenia instytucji jest jedynie przyciągnięcie nowego klienta. I tak, przy tej samej wysokości wpłaty oraz długości lokaty stały klient otrzyma ok. 2–2, 5% zwrotu, podczas gdy nowy, który dodatkowo otworzy rachunek przez co zwiąże się z bankiem na dłuższy czas, może liczyć na zwrot na poziomie nawet 4%.

Innym trickiem jest tak zwane oprocentowanie progresywne, które obowiązuje powyżej określonej kwoty lokaty. W tym przypadku potencjalny klient jest kuszony oprocentowaniem rzędu nawet 5%, ale przy bliższym zapoznaniu się z ofertą dowiaduje się, że oprocentowanie to jest dostępne powyżej określonej wysokości wpłaty. Dla przykładu: klient wkładający na lokatę progresywną np. 10 000 zł może otrzymać ofertę w której przykładowo do 2000 zł będzie oprocentowane 1%, od 2000 do 4000 zł – 2%, od 4000 – 6000 zł – 3%, od 6000 – 8000 zł – 4% i powyżej 8000 zł – 5 %. Przy wpłacie 10000 zł rzeczywiste oprocentowanie tej lokaty wyniesie 3%, a nie 5% jak w ofercie. Oczywiście jest to jedynie przykład obrazujący. W rzeczywistości progi są tak ustawione, że rzadko zdarza się możliwość uzyskania oprocentowania wyższego niż 2, 5%.

Więcej na ten temat dowiesz się pod adresem Oszczednoscionline.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.