Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe są produktami bankowymi o dość podobnym charakterze. Jednak istnieje kilka zasadniczych różnic, które mogą mieć istotne znaczenie przy wyborze jednego z nich jako formy oszczędzania. Pierwszym aspektem jest horyzont inwestycji. Konta oszczednosciowe

W przypadku lokaty bankowej jest on z góry określony i może być dobierany w szerokim zakresie. Istnieją lokaty bankowe zakładane zarówno na kilka dni, jak i takie, które trwają lata. W przypadku konta oszczędnościowego horyzont inwestycji jest z zasady nieskończony. Konto oszczędnościowe jest zakładane bezterminowo i można je zamknąć w dowolnym momencie.

Elastyczność w oszczędzaniu

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe różnią się w elastyczności. Jak już zostało wspomniane, w przypadku lokaty z góry trzeba określić czas na jaki zostanie ona zawarta. Konto oszczędnościowe nie wymaga tego. Kolejną różnica jest to, że lokatę można zasilić tylko raz, kiedy ją zakładamy. Potem nie jest już możliwe dopłacanie pieniędzy do jej salda. Nie ma także możliwości wypłacenia części środków. Konto oszczędnościowe umożliwia z kolei wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie. Także w przypadku chęci zamknięcia lokaty bankowej przed upływem terminu jej zapadalności zwykle będzie skutkowało to utratą odsetek, chyba że akurat umowa przewiduje inaczej. Konto oszczędnościowe można zamknąć w dowolnym momencie bez utraty wypracowanych zysków.

Porównanie rentowności

Podstawowym pytaniem przy rozstrzyganiu różnić między lokatą bankową a rachunkiem oszczędnościowym są zarobki. Tu znacznie lepiej wypada depozyt terminowy. Najlepsze lokaty bankowe oferują znacznie wyższe oprocentowanie niż konta. Jest to swego rodzaju wynagrodzenie za mniejszą elastyczność w oszczędzaniu. Jeżeli więc zależy nam na większych zyskach, to raczej powinniśmy szukać rozwiązania w postaci lokat bankowych. Oczywiście nie znaczy to, że nie istnieją konta oszczędnościowe o większym oprocentowaniu niż niektóre lokaty, lecz ogólnie lokaty bankowe dają zarobić więcej – co można sprawdzić tu.

Różnice w opodatkowaniu

W przypadku opodatkowania zysków z lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych stosuje się tą samą stawkę. Jest to 19%-wy podatek od zysków kapitałowych. W obu przypadkach to bank jest odpowiedzialny za naliczenie należnych fiskusowi kwot i odprowadzenie podatku. W tym zakresie więc nie należy poszukiwać żadnych zalet obydwu rozwiązań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.