Lokaty bankowe a obligacje

Lokaty bankowe to bardzo bezpieczny produkt pozwalający naszym pieniądzom na rozmnażanie się. Najlepsze lokaty bankowe pozwalają nam na zarobek nawet 6% w skali roku. By przekonać się, która z lokat obecnie jest najlepsza można sprawdzić ranking lokat na stronach internetowych ogólnie dostępnych. Lokata jest bezpieczna, ponieważ ni8e istnieje ryzyko stracenia własnego wkładu początkowego. Pieniądze z lokaty można w każdej chwili wypłacić nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Alternatywą dla lokat są obligacje.

shutterstock_178078835
Czym są obligacje?

 

Obligacje może emitować państwo lub miasto czy tez każda firma mniejsza lub większa. Instytucje, które emitują obligacje mają na celu pozyskanie kapitału z rynku. Dla niektórych firm dużo łatwiej jest wyemitować obligacje niż udać się do banku po kredyt. Żeby nabyć w właściwy sposób obligacje trzeba się udać do domu maklerskiego. Istnieje wiele różnego rodzaju obligacji. Wśród nich istnieją obligacje korporacyjne oprocentowane od 7 do 11-12% rocznie. Obligacje korporacyjne generują najwyższe zyski. Obligacje Skarbu Państwa nie niosą już tak dużych zysków procentowych w skali roku. Są one procentowo podobne jak lokata bankowa. Różnica procentowa w oprocentowaniu obligacji korporacyjnych wynika z statusu firmy. Jeżeli mała i mniej znana firma chce sprzedać swoje obligacje musi liczyć się z tym, że aby uzyskać nabywców trzeba dać większy procent zysku. Ze względu na to, że żyjemy w okresie nienaturalnie niskich stóp procentowych lepszym rozwiązaniem są obligacje krótkoterminowe.
Co lepsze obligacje czy lokaty?

 

Obligacje prócz dużego procentu zysku niosą za sobą wiele zagrożeń. Głównym z nich jest bankructwo firmy, która wyemitowała dane obligacje. Niebezpieczna sytuacja jest również wtedy, gdy stopy procentowe nagle zaczynają rosnąć. W tym momencie wszelkie nowe obligacje będą miały oprocentowanie roczne dajmy na to 15% a nasze stare tylko 7%. Wiadomą sprawą wtedy jest, że ciężko będzie się pozbyć naszych nisko oprocentowanych obligacji. Lokaty bankowe są bardzo pewnymi i bezpiecznymi sposobami na pomnażanie pieniędzy. Nie kuszą może wysokim procentem, ale zapewniają odzyskanie całości wpłaconego kapitału w razie konieczności wypłacane pieniędzy przed zakończeniem czasu umowy z bankiem, sprawdź ranking lokat na oszczednoscionline.pl Dają nam również, choć mały to pewny zysk. Na lokatach praktycznie stracić nie można. Już w chwili podpisywania umowy sami możemy obliczyć sobie ile na danej lokacie zarobimy i czy jest ona dla nas satysfakcjonująca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.