Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą dane dotyczące prawidłowo spłacanych zobowiązań zaciągniętych w bankach oraz SKOK-ach. Zajmuje się prowadzeniem historii kredytowej, która ma na celu uwiarygodnienie klientów banków.oprocentowanie lokat

Pierwowzorem Biura Informacji Kredytowej był utworzony w 1991 roku „Bankowy rejestr klientów czasowo nie wywiązujących się z zobowiązań”. Zgromadzenie założycielskie BIK-u obyło się w 1997 roku. W 2000 roku BIK umożliwiło bankom korzystanie ze swojego systemu informacji, a w 2001 r. wpłynął pierwszy wniosek o raport kredytowy.

Głównym zadaniem BIK-u jest zminimalizowanie ryzyka kredytowego, dbanie o bezpieczeństwo oraz chronienie obrotu pieniężnego. BIK ma pomóc w podejmowaniu decyzji o przyznawaniu kredytów przez banki oraz inne instytucje finansowe. Biuro Informacji Kredytowej posiada system wymiany informacji kredytowej. Opiera się ona na przechowywaniu i przetwarzaniu zgromadzonych danych o historii kredytowej klientów.

Banki oraz SKOK-i są zobowiązane do korzystania z BIK-u podczas dokonywania oceny ryzyka oraz zdolności do spłaty klienta starającego się o kredyt. Działalność Biura Informacji Kredytowej ma zapewnić bezpieczeństwo środków przekazywanych przez bank na rzecz klienta. BIK pozwala na usprawnienie pozyskiwania informacji na temat historii kredytowej klienta. Zwalnia go z obowiązku dostarczania dokumentów o zdolności kredytowej z innych instytucji. Przy tym klient nie jest narażony na dodatkowe koszty, a procedura przyznawania kredytu ulega przyspieszeniu.

BIK wypełnia swoje zadania w ramach interesu publicznego. Z jednej strony ułatwia klientom banków dostęp do kredytowania. Z drugiej strony wpływa również na ochronę depozytów bankowych. Działalność Biura Informacji Kredytowej opiera się na zasadach: wzajemności, wiarygodności, neutralności oraz maksymalnego bezpieczeństwa. Więcej o historii kredytowej na oferty-kredytow.com.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Banki w Polsce i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.