Czy konsolidacja kredytów to jedyny ratunek dla zadłużonych?

Konsolidacja kredytów to niebywale popularne hasło wśród klienteli banków. Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak złączenie pożyczek, jakie do tej pory zaciągnęliśmy. Rozwiązanie takie jest korzystne, kiedy nie możemy poradzić sobie ze spłaceniem kilku zaciągniętych pożyczek. We wspomniany sposób opłacamy jedną ratę, a nie kilka, jak do tej pory.oprocentowanie lokat

Kredyty konsolidacyjne zapewniają wobec tego sposobność określania jednej raty, zamiast spłacania kilku należności w rozmaitych terminach. Przez to dłużnik łatwiej zapamięta termin spłaty konkretnej należności i może czuwać nad terminowością spłacania pożyczki. Następną zaletą, jaką posiada kredyt konsolidacyjny jest fakt, że wysokość raty jest mniejsza niż koszt rat wszystkich kredytów, jakie wcześniej spłacaliśmy. Mniejsza rata kredytu jest możliwa głównie dzięki wydłużeniu terminu opłacania kredytu, przez co rośnie jednak ogólny koszt kredytu.

Aby konsolidacja kredytów okazała się jak najlepsza, musimy pamiętać o właściwym jej dokonaniu. Do konsolidacji pożyczek przeważnie dochodzi bowiem podczas łączenia obciążeń karty kredytowej i wysoko oprocentowanych kredytów gotówkowych. Jeśli jednak wzięliśmy kredyt konsolidacyjny, żeby złączyć wzięte uprzednio pożyczki, lecz bez zmiany terminu spłaty, opisywana operacja może okazać się nieopłacalna. Dzieje się tak, gdyż sama konsolidacja kredytu pociąga za sobą wyższe oprocentowanie, które w następstwie powoduje większe koszty naszego zobowiązania. Z tego powodu istotne jest, aby kredyt konsolidacyjny obejmował termin spłaty, który nie narazi nas na większe koszty.

Formalności, które musimy spełnić przy zaciąganiu przedstawianego zobowiązania, są takie same, jak te, które przechodzimy w razie pobierania typowego zobowiązania. Przeważnie kredyty konsolidacyjne niosą ze sobą obowiązek zabezpieczenia w postaci hipoteki. Nadmieniona nieruchomość nie musi być jednakże naszą prywatną własnością, bowiem może należeć na przykład do członka rodziny bądź kolegi. Odstępstwem jest warunek, kiedy jeden z aktualnych kredytów jest kredytem hipotecznym. Dodatkowo bank bierze pod uwagę naszą historię kredytową. Kłopoty ze spłatami poszczególnych zobowiązań z poprzednich pożyczek mogą być powodem, dla którego bankowiec odmówi takiego pożyczki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt konsolidacyjny i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.