Rachunki osobiste w bankowości internetowej – zalety i wady

Dostęp do własnych pieniędzy za pośrednictwem Internetu ma wiele zalet, ale wiążą się z tym także wady, a nawet zagrożenia. Dlatego nie wszyscy decydują się na elektroniczne konta bankowe, chociaż taka usługa staje się coraz popularniejsza, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie.Konta oszczednosciowe

Internetowe konto osobiste: najważniejsze atuty

Obecnie podstawą działania każdej firmy powinna być szybka reakcja na zmiany oraz mobilność. Transakcje bezgotówkowe stały się już standardem, ponadto właściciel firmy musi błyskawicznie reagować na zachowania klientów, na przykład wysłać towar pocztą kurierską natychmiast po otrzymaniu wpłaty. Długie oczekiwanie oznacza dla klientów często wzrost kosztów, a dla właścicieli firm lub freelancerów – utratę zleceń.

Swobodny oraz szybki dostęp do pieniędzy ma duże znaczenie także dla osób fizycznych. Jeśli zakupimy jakiś towar czy usługę przez sieć WWW, znacznie łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem będzie wysłanie pieniędzy przelewem z konta internetowego niż płacenie na poczcie czy w oddziale banku. Jeśli posiadamy internetowe konto bankowe, pozwala to zaoszczędzić na transakcjach, ale także wykonywać je bez konieczności wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu oraz czasie.

Bankowość internetowa umożliwia także sprawdzanie stanu konta w dowolnej chwili oraz dysponowanie środkami, np. przekazywanie ich pomiędzy rachunkiem bieżącym i oszczędnościowym.

Kolejna zaleta to mniejsze koszty prowadzenia rachunku. Możemy założyć nawet całkiem darmowe konto bankowe, jeśli wybierzemy bank działający poprzez sieć WWW.

Internetowe konta osobiste – główne wady tego rozwiązania

Najczęstszym źródłem ograniczonego zaufania klientów do bankowości internetowej jest obawa o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na takim rachunku. Właściciele kont boją się, że ktoś może ukraść ich hasło i wypłacić pieniądze przez sieć. Jednak najlepsze konta bankowe posiadają wiele zabezpieczeń znacznie utrudniających takie nieuprawnione działania.

Nawet, jeśli klient podejrzewa, że ktoś może obserwować wpisywane przez niego dane z klawiatury, ma możliwość wzięcia od banku haseł jednorazowego dostępu. Ponadto banki oferują opcję potwierdzania telefonicznego dokonywanych operacji. Klient może również skorzystać z podpisu internetowego oraz specjalnych algorytmów szyfrowania wiadomości, aby zmniejszyć ryzyko utraty środków.

Z pewnością usługa bankowości internetowej oraz zarządzanie kontem osobistym poprzez strony WWW będą dalej się rozwijały. Aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z tych wygodnych dla klienta produktów, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in. do regularnego korzystania z programu antywirusowego oraz zapory firewall i częstego aktualizowania systemu. To właśnie komputery klientów są najłatwiejszym celem ataku dla osób szukających nieuprawnionego dostępu do kont internetowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konta oszczędnościowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.