Jak nauczyć dziecko oszczędzania i planowania wydatków?

Co pewien czas w mediach przedstawiane są raporty ekonomistów, według których Polacy nie potrafią oszczędzać. Szacuje się, że 20 milionów osób w kraju żyje od pierwszego do pierwszego, nie posiadając żadnych oszczędności. Wynika to zarówno z niewielkich dochodów Polaków, jak również z braku elementarnej wiedzy ekonomicznej oraz braku nawyku oszczędzania.ranking lokat bankowych (250x250)

Z tego względu coraz częściej słychać głosy, że należy wprowadzić do szkół podstawowych lub gimnazjów nowy przedmiot, a mianowicie ekonomię. Wydaje się, że postulat ten jest rozsądny i w obecnych czasach, każdy obywatel powinien mieć podstawową wiedzę o pieniądzu, czy też najpopularniejszych produktach bankowych. Wiedza zdobyta w dzieciństwie, pozwoli w dorosłym życiu lepiej planować budżet domowy własnej rodziny, a przez to również być może uniknąć kłopotów finansowych.

Praktyczne sposoby nauki ekonomii u dzieci i młodzieży

Dopóki jednak taki przedmiot jak ekonomia nie zostanie wprowadzony do szkół, przekazanie wiedzy dzieciom z tego zakresu nauki spoczywa na barkach rodziców. Jak to jednak zrobić? Najgorszym z możliwych pomysłów jest zmuszanie dzieci do wkuwania różnych definicji, których sensu i tak nie zrozumieją. Dużo lepszym pomysłem jest praktyczne pokazywanie pociechom czym jest pieniądz i jak działa rynek finansowy. Można to zrobić oddając dziecku jego finanse osobiste w samodzielne zarządzanie. Wystarczy założyć w banku tzw. konto przedpłacone, na które raz w miesiącu będzie wpływało kieszonkowe oraz dodatkowe pieniądze za wykonywanie poleceń rodziców.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko wie, jakim budżetem dysponuje i uczy się planować wydatki w taki sposób, by wystarczyło na zaspokojenie własnych potrzeb. W ten sposób można w praktyczny sposób uczyć oszczędzania i dbania o własne finanse. Nastolatkowi w okresie dorastania warto również zaproponować różnego rodzaju gry ekonomiczne. Obracając wirtualną gotówką, może bez ryzyka poniesienia straty nauczyć się np. mechanizmów i zasad funkcjonowania giełdy papierów wartościowych. Taka wiedza i doświadczenie okażą się niezwykle cenne w późniejszym okresie, gdy dorosły już człowiek zechce podjąć próby inwestowania prawdziwych pieniędzy na rynku pieniężnym.

A więcej na temat finansów Polaków przeczytasz na polskabankowosc.com.pl/wynagrodzenia-polakow-rosna-czy-to-trwala-tendencja

Ten wpis został opublikowany w kategorii Najlepsze inwestycje finansowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.