Czym jest lokata bankowa – przewodnik dla początkujących

Bankowa lokata terminowa to inwestycja, w ramach której lokujemy środki finansowe w banku na określony okres. Oczywiście nie robimy tego za darmo. Środki zgromadzone na lokacie podlegają oprocentowaniu, które podawane jest w skali roku. Jeżeli na przykład oprocentowanie lokaty wynosi 5% to po roku czasu nasz kapitał początkowy będzie wyższy właśnie o 5%.oszczędności

Oczywiście lokata nie musi być zawierana na okres jednego roku. Jeżeli czas deponowania środków jest krótszy, to zysk będzie proporcjonalnie mniejszy. Na rynku funkcjonują także lokaty, których oprocentowanie uzależnione jest od aktualnego poziomu stóp procentowych. W takim przypadku nie wiemy przed zainwestowaniem jaką stopą zwrotu będzie charakteryzowała się nasza inwestycja podczas jej zawierania. Możemy być jednak wtedy pewni, że zwrot z naszej inwestycji będzie proporconalnie nadążał za sytuacją gopsodarczą, która jest odzwierciedlana przez poziom stóp procentowych.

Czym lokata różni się od konta oszczędnościowego?

Różnice pomiędzy tymi dwoma produktami są dość istotne. Choć mechanizm oszczędzania jest taki sam – pieniądze podlegają oprocentowaniu podawanym w skali roku, to jednak konto oszczędnościowe jest dużo bardziej elastyczne. Kiedy lokata zostanie otwarta nie może być zasilana dodatkowymi środkami podczas jej trwania. Nie możliwe jest także wypłacenie pieniędzy przed jej zakończeniem bez utraty odsetek, chyba że konkretna oferta mówi inaczej. W przypadku konta oszczędnościowego możemy cały czas wpłacać i wypłacać pieniądze bez utraty odsetek, choć warto wspomnieć, że zwykle przysługuje nam tylko jedna bezpłatna wypłata w miesiącu.

Jak wybierać opłacalne lokaty?

Szukając najlepszej lokaty należy zwracać uwagę przede wszystkim na jej oprocentowanie. Oczywiście intuicyjnie wiadomo, że im większe tym lepiej. W niektórych ofertach za otworzenie lokaty banki oferują pewną kwotę bonusu, co także warto uwzględnić przy obliczaniu stopy zwrotu z inwestycji. Należy także zwracać uwagę na jak najczęstsza kapitalizację odsetek. Przekłada to się bowiem na końcowe zyski z lokaty. W ramach samych poszukiwań najlepszych lokat zaleca się korzystanie z porównywarek lokat bankowych. Jest to narzędzie zbierające w jednym miejscu wszystkie atrakcyjne możliwości ulokowania pieniędzy na lokacie. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne i szybkie porównywanie lokat np. na tej polecanej stronie finansowej http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/rankinglokat-sierpien2014.html.

Lokata bankowa a podatki

Niestety zyski z lokat bankowych nie są pozbawione obowiązku uiszczania podatków. Zgodnie z prawem zyski z lokat podlegają podatkowi od zysków kapitałowych wynoszącym 19%. Jedynym plusem jest tutaj fakt, iż to bank ma obowiązek naliczyć podatek oraz odprowadzić go do Urzędu Skarbowego, dzięki czemu nie musimy zaprzątać sobie tym głowy.

Lokata z funduszem – czy to się opłaca?

Przeglądając rynkowe oferty lokat można natknąć się na takie, które charakteryzują się relatywnie wyższym oprocentowaniem. Nie można jednak zawrzeć ich bezwarunkowo. Aby skorzystać z takiej oferty trzeba jednocześnie zainwestować w fundusz inwestycyjny oferowany przez bank. Zazwyczaj ilość środków lokowana w ramach lokaty jest z przymusu znacznie mniejsza niż kwota za jaką musimy wykupić jednostki funduszu. Choć także fundusze inwestycyjne mogą przynosić zyski i to nawet znacznie większe niż te w przypadku lokat, to są one obarczone dużo większym ryzykiem inwestycyjnym, które nie każdy inwestor będzie skłonny ponieść.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.