Najlepsze lokaty – czyli o lokatach terminowych

Dlaczego lokaty terminowe często są określane mianem najlepszych lokat? Są one, bowiem zdecydowanie najczęściej zakładane przez klientów.kredyty dla firm

Lokata terminowa to umowa zawierana między dwoma stronami. Jedną stanowi instytucja bankowa, natomiast drugą klient. Na jej mocy, klient wpłaca na specjalnie w tym celu utworzone konto bankowe określone fundusze, które muszą pozostać tam przez czas, wskazany w umowie (w przeciwnym wypadku, klient musi zerwać lokatę, tracąc po części lub w całości zyski). Natomiast bank po upływie tego czasu jest zobowiązany do ponowienia lokaty – czyli automatycznego rozpoczęcia kolejnego okresu, w którym naliczane będą odsetki (wynikające z oprocentowania lokaty) lub przelania wpłaconego przez kontrahenta kapitału, powiększonego o zysk na jego, prywatne konto.

Od czego zależy, czy lokata zostanie ponowiona, czy też pieniądze trafią po upłynięciu czasu jej trwania przelane na konto klienta? – o lokatach odnawialnych i nieodnawialnych

Lokaty terminowe dzielimy, według wskazanego powyżej kryterium na: odnawialne i nieodnawialne. Przykładowo, gdy zakładamy lokatę bankową na okres pół roku i jest to lokata nieodnawialna to po upływie sześciu miesięcy nasza wpłata wraz z zyskiem jest wysyłana na nasze konto i możemy wypłacić swoje pieniądze. Natomiast, jeżeli jest to odnawialna lokata to zostaje ponowiona, czyli nasz kapitał znów się powiększa.

Którą lokatę wybrać – odnawialną, czy nieodnawialną?

Choć pozornie mogłoby się wydawać, że lepiej jest włożyć pieniądze na lokatę odnawialną, z uwagi na to, że nasze fundusze, będą wówczas stale się powiększać oraz na wygodę – my po prostu wpłacamy pieniądze i dalej cały czas „zajmuje się” nimi bank, nasze zaangażowanie w uzyskiwanie zarobków jest, więc całkowicie zminimalizowane, to korzystniejszą lokatą jest jednak lokata nieodnawialna. W tym przypadku, małe zaangażowanie przemawia jednak na naszą niekorzyść. Dlaczego? W przypadku lokaty odnawialnej, często odsetki po jej ponowieniu, są naliczane na innych warunkach niż uprzednio, co przejawia się poprzez spadek oprocentowania lokaty. Przykładowo, gdy wpłacamy na konto pieniądze przez pierwszy okres naliczania odsetek może ono wynosić 5%, natomiast po ponowieniu lokaty spadnie do 3%. Taki stan rzeczy jest podyktowany chęcią zdobycia przez banki nowych klientów, wówczas oferują one im lokaty bankowe o promocyjnym oprocentowaniu.

Natomiast w przypadku lokaty nieodnawialnej, gdy skończy się okres jej trwania, a my nadal chcemy pomnażać swoje pieniądze to po odzyskaniu środków możemy wpłacić je na inną lokatę, zachowując dotychczasowe, promocyjne oprocentowanie (lub nawet na jeszcze bardziej korzystnych warunkach).

Odrobina zaangażowania

Wykonując wszelkie operacje finansowe, należy stale mieć na uwadze to jak bardzo dynamicznym i zmiennym sektorem gospodarczym jest sektor finansów i bankowości. W 3 miesiące, podczas którego nasze środki są zdeponowane na lokacie, na rynku może pojawić się wiele, nowych interesujących propozycji założenia lokat. Inne bank, niż też w którym mieliśmy założoną lokatę, może wyjść nam naprzeciw z ofertą jeszcze bardziej korzystną. Pewne zaangażowanie jest, więc jednak potrzebne. Proces zarabiania na lokacie jest bardzo prosty – pozyskiwanie zysków odbywa się bez naszego pośredniego udziału, jednakże warto stale być na bieżąco. Powinniśmy śledzić ranking lokat bankowych w lipcu 2014 roku, wyszukiwać pojawiające się nowości i czytać porównania lokat, dlatego że nigdy nie wiadomo, kiedy natrafimy na jakąś szczególnie korzystną ofertę. Złym doradczą jest także ślepe przywiązanie do jednego banku i korzystanie stale, jedynie z jego usług. Powinniśmy umiejętnie dostosowywać się do sytuacji na rynku, pamiętając o tym, że informacji nigdy nie za dużo!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ranking lokat i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.