Lokaty, co warto wiedzieć o tej formie oszczędzania?

Lokaty to bardzo interesujący temat i z perspektywy Kowalskiego i z biznesmena. Za najlepsze lokaty uznaje się te, które przynoszą oczywiście dosyć dobry dochód z włożonych pieniędzy. Z oprocentowaniem poszczególnych lokat, jak i w poszczególnych bankach występują jednak znaczące różnice, stąd podobnie jak przy braniu kredytu zawsze warto sprawdzić aktualny ranking lokat. Sam podział lokat można pogrupować ze względu na czas trwania umowy oraz na ze względu na odnawialność. Mamy więc lokaty długoterminowe oraz krótkoterminowe (czyli umowa nie najdłużej niż na 12 miesięcy) oraz lokaty odnawialne, jak i nie odnawialne.banki w Polsce

Dla kogo lokata?

Pytanie wydaje się banalne, jednakże po bliższym przyjrzeniu się tematyce ofert zaznacza się wyraźnie, iż wiele lokat oferowanych jest tak naprawdę dla zamożnych ludzi (a nie szarego Kowalskiego). Nie oznacza to jednocześnie, iż przykładowy Kowalski nie może, czy nie powinien posiadać lokaty bankowej. Dla niego większość banków proponuje lokatę standardową (odsetki wypłacane na koniec umowy zawartej z bankiem, zazwyczaj nie ma tu dodatkowych opcji jak przy innych lokatach typu możliwość dopłacania środków do lokaty, czy tez dowolnego wypłacania ich w czasie trwania umowy). Popularnością cieszą się także e-lokaty, czyli lokaty zakładane samodzielnie, poprzez internetowy system danego banku. Należy pamiętać, iż najlepsza lokata, to taka, która jest stosunkowo dobrze oprocentowana jak i dopasowana do naszych potrzeb (przykładowo jeśli wiemy, że wpłacone na lokatę środki będą nam potrzebne w bliższej perspektywie czasowej lepiej nie wkładać ich, zamrażać na lokacie na długi czas. Wiąże się to z faktem, iż próba zlikwidowania lokaty przed końcem umowy może przynieść konsekwencje w postaci nie wypłacenia zarobionych odsetek.

Podstawą jednak odpowiedzią dla kogo jest lokata jest po prostu stwierdzenie – dla każdego kto posiada jakiekolwiek środki, których obecnie nie potrzebuje a chciałby, by one pracowały na niego (choćby w minimalnym zakresie). Wiele osób na lokatach trzyma swoje oszczędności – jednocześnie zarabia i przechowuje w bezpiecznym miejscu swoje ciężko zarobione pieniądze. Według serwisu http://bezpieczny-zysk.com – lokaty są dobrym rozwiązaniem także dla tych, którzy obawiają się innych sposobów zarabiania (typu akcje). Założenie długoterminowej lokaty może być pomocne dla rodziców myślących o rosnących wraz z wiekiem dziecka potrzebach (studia, wesele), czy o swej starości czy planowanej w przyszłości inwestycji jak zakup mieszkania. Przykłady te można mnożyć w nieskończoność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.