Porządki w domowym budżecie – gdzie ulokować oszczędności?

Nie raz zdarza się, że chociaż wiemy o zbliżających się wydatkach, nie potrafimy zaplanować naszego budżetu tak, żeby w odpowiedni sposób się przygotować. Nie ulega wątpliwości, że bardzo często kupujemy na kredyt lub na raty rzeczy, na które moglibyśmy bez problemu wcześniej zaoszczędzić. Możemy jednak zastosować kilka prostych zasad, które umożliwią nam bardziej efektywne zarządzanie domowym budżetem, zaplanowanie wydatków oraz zaoszczędzenie pieniędzy.Konta oszczednosciowe

Po pierwsze warto jest zapisywać sobie wszystkie wydatki, zarówno te comiesięczne, jak i te, które czekają nas na przykład tylko raz w roku. W ten sposób usystematyzujemy nasze finanse i przede wszystkim uświadomimy sobie dokładnie jakie są nasze możliwości oraz potrzeby finansowe. Często nie do końca tak naprawdę potrafimy oszacować ile wydajemy na święta lub wakacje, a przecież warto wiedzieć takie rzeczy. Dodatkowo takie uporządkowanie wydatków od razu pomoże zaoszczędzić nam część pieniędzy, które niekoniecznie wydajemy w najrozsądniejszy sposób.

Po drugie jeśli wiemy o zbliżających się wydatkach, powinniśmy odpowiednio wcześnie zacząć oszczędzać. Unikniemy w ten sposób raczej kosztownych kredytów lub zakupów na raty. Oszczędzanie nie jest proste, jeśli jednak uświadomimy sobie, ile kosztują nas same odsetki naliczane od różnych zobowiązań finansowych, łatwo przekonamy się, że czasem warto odwlec w czasie zakup nowego telefonu czy kina domowego i odłożyć potrzebny na ten cel kapitał.

Po trzecie zdecydowanie warto stworzyć sobie przejrzysty system gromadzenia oszczędności. W tym celu możemy udać się do banku i założyć własne konto oszczędnościowe, a nawet kilka takich kont. Czemu okaże się to przydatne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na każdym z takich kont możemy odkładać pieniądze przeznaczone na inny cel. Mamy na bieżąco podgląd ile środków zgromadziliśmy i ile jeszcze nam potrzeba. Dodatkowo całą sprawę ułatwi opcja stałych zleceń na naszym rachunku, którego używamy na co dzień. W ten sposób oszczędzanie będzie działo się praktycznie bez naszego udziału. Budżet domowy od razu stanie się dużo bardziej przejrzysty i funkcjonalny. Oczywiście bardzo dużą zaletą kont oszczędnościowych jest łatwy dostęp do zgromadzonych środków. Jeśli będziemy nagle potrzebowali większej gotówki, na przykład z powodu nieprzewidzianej awarii lub choroby, bez problemu możemy skorzystać z naszych rezerw na wakacyjny wyjazd czy zakup prezentów. Warto również zawsze odłożyć jakąś sumę na tzw. czarną godzinę, czyli nieprzewidziane wypadki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konta oszczędnościowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.