Najważniejsze fakty dotyczące lokat bankowych

Samodzielne inwestowanie pieniędzy jest zajęciem, które wymaga sporo wiedzy i energii. Dlatego wiele osób woli przerzucić ciężar związany z obracaniem kapitałem na instytucje jakimi są banki. Doskonałym produktem finansowym, który służy do tego celu, są lokaty bankowe. Zanim zaczniemy poszukiwania na rynku usług bankowych, warto jest poznać kilka podstawowych pojęć, które pomogą nam wybrać najlepsze lokaty.jak byc bogatym

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak doliczenie zysku uzyskanego przez bank do środków, które wpłaciliśmy na lokatę. W ten sposób odsetki zaczynają również procentować i przynoszą dodatkowy dochód. Większość lokat przewiduje comiesięczną kapitalizację.

Oprocentowanie

Oprocentowanie wcale nie jest takie proste jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze możemy spotkać dwa rodzaje ofert – lokaty z oprocentowaniem stałym i zmiennym – kliknij tutaj i sprawdź. Po drugie istnieje wiele form obliczania oprocentowania lokaty, w zależności od uwzględnienia różnych czynników, na przykład oprocentowanie nominalne, realne, czy rzeczywiste. Biorą one pod uwagę takie czynniki jak kapitalizacja odsetek, tak zwany podatek Belki, stopę inflacji oraz faktyczny czas trwania lokaty. Warto poświęcić przynajmniej chwilę na lepsze zapoznanie się z tymi terminami, ponieważ do od ich zrozumienia będzie zależało czy rzeczywiście dokonamy dobrego wyboru. Możemy również poszukać różnego rodzaju kalkulatorów finansowych, które powinny nam pomóc w obliczeniu naszego dochodu z lokaty. Z pewnością pomoże nam również ranking lokat, dzięki któremu poznamy najnowsze oferty banków i dokonamy trafnego wyboru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.