Gdzie trzymać nasze oszczędności?

Kryzys na rynkach światowych i rynku polskim, sprawia, że coraz więcej ludzi stara się gromadzić środki na gorsze czasy. Odkładając na czarną godzinę tylko niewielu z nas zastanawia się nad dodatkową możliwością zarobków, poprzez lokowanie kapitału w odpowiednie produkty bankowe. Spory odsetek ludzi woli trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, ale, czy trzymanie pieniędzy w domu jest rozsądne? oszczędności

Ryzyko utraty pieniędzy trzymanych w domu jest spore. pożar włamanie, kradzież powodują, że z trudem zebrane pieniądze utracimy bezpowrotnie. Informacja o trzymaniu przez nas w domu dużych sum pieniędzy, podana do wiadomości nawet przypadkowo, osobom trzecim, może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko nasze pieniądze, ale też nas samych i nasze otoczenie. Wiele się słyszy o wyłudzeniach, czy kradzieżach przez osoby podające się za urzędników państwowych, czy dostawców mediów. Ponadto nasza domowa lokata nie przynosi wymiernych korzyści, a wartość gotówki niestety spada.

Jakie są inne opcje oszczędzania?

Z pewnością produkty bankowe, które działają w trzech kierunkach. Pozwalają nam oszczędzać zgromadzone środki w bezpiecznym miejscu, możemy dodatkowo zarobić na oprocentowanej lokacie i mamy pewność, że nie sięgniemy po gotówkę już tak szybko, jak w przypadku przechowywania jej w szufladzie w domu. Zatem nasze pieniądze będą nie tylko bezpieczne, ale również przybiorą faktyczną formę oszczędności, których nie ruszymy pod byle pretekstem.Jeśli niewiele wiemy o ofertach bankowych, a inne formy inwestycji są nam zupełnie obce, najlepszym i najbezpieczniejszym produktem będzie lokata bankowa.

Najlepsza lokata bankowa to z pewnością ta, która daje wymierne korzyści, ale warto wiedzieć,że poza wysokimi odsetkami, składa się na wie wiele innych aspektów. Wysokie oprocentowanie kusi wszystkich, ale jego atrakcyjność wynika z nierzetelnie przekazywanych informacji. Aby ustrzec się przed niespodziankami i rozczarowaniem,wybierajmy lokaty o oprocentowaniu stałym i wysokości nie mniejszej niż 5 % w skali roku. Kolejną ważną informacją przy doborze lokaty idealnej, jest sposób kapitalizacji odsetek i możliwość jej wcześniejszego zerwania w sytuacjach kryzysowych. Odsetki kapitalizowane w systemie dziennym, powiększają kapitał podstawowy i pracują na zwiększenie kolejnych zysków. Dzienna kapitalizacja pozwala na wycofanie własnych środków pieniędzy w każdym dogodnym momencie, bez utraty wypracowanych zysków.

Wracając jednak do przysłowiowej skarpetki, nie wielu z nas zadaje sobie sprawę z tego, że nasze pieniądze tracą na wartości. Chociaż lokaty bankowe 2013 grudzień nie są opodatkowane wysoko, pozwalają w stosunku rocznym wyrównać stratę wynikającą z 3 % inflacji. Dodatkowo mamy 100% gwarancję zwrotu wpłaconych środków zabezpieczoną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, tym samym mając pewność, że nasza gotówka wróci do nas w całości, nie pomniejszona o żadne dodatkowe koszty, czy ryzyko utraty części kapitału. Należy, jednak pamiętać, ze gwarancja bankowa obejmuje jedynie instytucje będące bankami, a nie firmy finansowe, czy inwestycyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.