Czy można odstąpić od umowy kredytu gotówkowego?

Wzięliśmy kredyt i nagle zauważyliśmy, że nie jest on udzielony na warunkach jakich oczekiwaliśmy. A może okazało się, że nie wyjedziemy na wakacje i kredyt gotówkowy będzie niepotrzebnym obciążeniem dla domowego budżetu? Co możemy zrobić, żeby wybrnąć z niewygodnej sytuacji? Czy musimy spłacić całą pożyczkę? pordukty bankowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że od umowy o udzielenie kredytu gotówkowego można odstąpić. Prawo takie przysługuje nam przez 2 tygodnie od dnia podpisania umowy kredytowej. Nieważne, czy znaleźliśmy lepszą ofertę w innym banku, czy zdobyliśmy pieniądze z innego źródła, by skorzystać z tego prawa nie trzeba przedstawiać żadnej przyczyny, ani uiszczać żadnych opłat. Jeśli uznamy, że pożyczka nie jest nam potrzebna, wystarczy, że wypełnimy oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytowej i w terminie do 14 dni od zawarcia umowy wyślemy je na adres podany przez bank. Warty podkreślenia jest fakt, że liczy się nie data otrzymania dokumentu przez bank, a dzień jego wysłania przez klienta.

Przy podpisywaniu umowy kredytowej, pracownik banku powinien przekazać kredytobiorcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy o kredyt gotówkowy. Przekazanie klientowi informacji o możliwości rezygnacji z pożyczki jest obowiązkiem banku i jeśli nie zostanie on dopełniony, możemy starać się o odstąpienie od umowy kredytu także w okresie powyżej 2 tygodni. Bank nie może nam odmówić, jednak może zażądać zwrotu pewnych niewielkich kosztów bez względu na to czy dopełnił wszystkich formalności, czy też nie.

W teorii, jedynym kosztem, jaki ponosimy odstępując od umów o kredyty gotówkowe, są odsetki za okres od przelewu kwoty kredytu na konto pożyczkobiorcy do dnia rezygnacji z pożyczki, jednak w praktyce może on zatrzymać m.in. prowizję za udzielenie pożyczki. Czas, jaki ma klient na zwrot całości kredytu wraz ze wspomnianymi odsetkami, wynosi 30 dni od daty złożenia wniosku. Nie należy się jednak martwić, gdyż odsetki za te dni są bardzo niskie. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie odda należnej kwoty wraz z odsetkami w terminie, odsetki będą rosnąć tak samo jak ma to miejsce, gdy spóźniamy się ze spłatą raty. Warto także wspomnieć, że przy odstąpieniu od umowy o kredyt gotówkowy, bank nie ma obowiązku zwrotu ewentualnej prowizji za uruchomienie pożyczki. Należy pamiętać, że przepisy te obejmują nie tylko działalność banków, ale także SKOK-ów oraz innych firm pożyczkowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zawsze podejmowanie rozważnych decyzji na temat kredytów. Nie śpieszmy się z wyborem pożyczki, spokojnie sprawdzajmy wszystkie oferty banków i innych instytucji finansowych, dokładnie analizujmy warunki umowy i nie decydujmy się na jakiś produkt pod wpływem nacisku pracownika banku. Pracownik za każdy udzielony kredyt otrzyma prowizję, a my będziemy niezadowoleni, gdy okaże się, że tanie kredyty gotówkowe są proponowane gdzie indziej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pożyczki gotówkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.