Lokata sposobem na bezpieczne przechowywanie oszczędności z zyskiem?

Kiedy w Polsce powstał wolny rynek bankowy i finansowy, o lokatach mówiło się niewiele. Sławą cieszyły się przede wszystkim zagraniczne fundusze inwestycyjne. Dzisiaj lokaty to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych produktów bankowych, uchodzących za prosty sposób na powiększenie swojego kapitału.oszczednosci lokaty

Lokata to pewny zysk

Fundamentem fenomenu lokat jest gwarancja takiej inwestycji. Wkładając pieniądze na lokatę ma się pewność, że po zakończeniu trwania umowy nie tylko odzyska się je z powrotem, ale będzie to też suma dodatkowo zwiększona o naliczone w tym czasie odsetki. Ich wartość wyznacza oprocentowanie lokat – jeden z głównych i najważniejszych czynników decydujących o wartości lokat.

Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu produkt finansowy jest niezwykle cenną alternatywą dla osób szukających pewnego zysku. Ranking lokat pokazuje wyraźnie, że obecnie największą szansę na przyciągnięcie klientów mają te oferty, które zapewniają krótki termin trwania umowy, wysokie oprocentowanie oraz możliwość bezpłatnego wcześniejszego wycofania gotówki.

Niskie zarobki z lokatami

Niestety dużą wadą lokat jest to, że nie można na nich zbić fortuny. Sama lokata nie jest też najlepszym (choć decydowanie jest najbezpieczniejszym) sposobem na szybką gotówką. Zasada jest prosta – im więcej się zainwestuje, tym więcej się zdobywa, jednak aby osiągnąć zyski rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie – trzeba zainwestować przynajmniej kilkaset tysięcy. Samo oczekiwanie na efekty też nie czyni lokat atrakcyjnym środkiem, bo aby zyski było spore, trzeba pieniądze zainwestować nawet na kilka lat, co wiąże się z ich zamrożeniem na kontach lokatowych i niemożnością ich wykorzystania.

Stąd prosty wniosek, że lokaty bankowe październik 2013 to przede wszystkim dobra opcja w przypadku inwestycji długoterminowych, gdzie możemy sobie niejako pozwolić na zamrożenie swoich pieniędzy. Można też skorzystać z lokat krótkoterminowych, jednak wtedy należy wiedzieć, że zyski – choć gwarantowane – będą bardzo małe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.