Lokaty z kontem emerytalnym – czyli ratunek dla emerytów zamiast OFE

Kiedyś było tak, iż niejeden ranking lokat bankowych stawał się wręcz oblężony przez tak zwane depozyty antypodatkowe. Czym one były i jaką rolę pełniły? Najprościej powiedzieć, iż były one zwyczajnymi lokatami z codzienną kapitalizacją odsetek, dzięki czemu udawało się legalnie ominąć konieczność płacenia tak zwanego podatku Belki, który wynosił dziewiętnaście procent, a więc bardzo dużo.emerytura - OFE - lokatyNiemniej, przepisy bankowe zostały – skądinąd właśnie z tego powodu – zaostrzone i instytucje bankowe musiały znaleźć nowy sposób na przyciągnięcie klientów. Czy im się to udało? Patrząc na najlepsze lokaty z Indywidualnym Kontem Emerytalnym, śmiało można stwierdzić, że tak.

Omijanie podatku Belki

Ominięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli właśnie owego podatku Belki) jest za ich pośrednictwem możliwe z tego powodu, ponieważ dochód wypływający z polis na życie nie podlega przepisom podatkowym. Jasne, Indywidualne Konto Emerytalne jest inwestycją długookresową, ale w przeciwieństwie do swych antypodatkowych poprzedników, nie wymaga zamrożenia kapitału, bowiem w razie nieprzewidzianych inwestycji, my – klienci i ich właściciele – zawsze możemy skorzystać z debetowego konta.

Wady IKE

Nie jest jednak tak, iż lokaty z IKE to najlepsze lokaty w świecie polskiej bankowości, a wręcz przeciwnie, ponieważ posiadają one kilka istotnych wad. Jakich? A no takich jak na przykład mały próg maksymalnej wpłaty, wynoszący zazwyczaj do piętnastu tysięcy złotych, podczas gdy tradycyjne depozyty oferują tu znacznie większe możliwości. Warto więc przejrzeć ranking lokat – wrzesień 2013 samodzielnie i zastanowić się nad tym, czy kwestia podatku od dochodów kapitałowych jest dla nas tak istotna, czy może jesteśmy w stanie przymknąć nań oko i realizować inwestycje bez względu nań. Zastanowienie się nad tym jest też o tyle ważne, że oferty bankowe cechują się ciągłością modyfikowania i nieustannym dostosowywaniem ich do aktualnych potrzeb klienteli, w związku z czym zawsze istnieje szansa, iż rozeznanie ich „na świeżo” przełoży się na znalezienie propozycji, której nie znaliśmy wcześniej. Tak czy owak, wyżej wymienione cieszą się obecnie sporym poziomem satysfakcji i trzeba przyznać, że póki co nic nie zapowiada, aby ten stan rzeczy miał się zmienić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ranking lokat i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.