Najważniejsze kredyty firmowe dla przedsiębiorców

Kredyty dla firm są stosunkowo różnorodne, tym bardziej w dobie tak dużej konkurencyjności w tejże branży, ale nie zmienia to absolutnie faktu, że jedynie dwa zeń zdobyły status najpopularniejszych w oczach dzisiejszych przedsiębiorców. Mowa tu oczywiście o kredytach inwestycyjnych oraz o kredytach obrotowych, które są zdecydowanie popularniejsze, aniżeli przykładowe kredyty w rachunku bieżącym czy linie kredytowe, które także jako finansowanie firm się wykorzystuje. Przyjrzyjmy się więc tym dwóm bliżej.banki w Polsce

Przedsiębiorstwo a kredyt inwestycyjny

Czym są kredyty dla firm typu inwestycyjnego? Najprościej powiedzieć, iż są to kredyty przeznaczone do finansowania inwestycji przedsiębiorcy, ale definicja ta jest stosunkowo uboga. Dlaczego? A no dlatego, iż banki wyróżniają trzy ich rodzaje, z czego pierwszy to kredyt dla firm potrzebujących nowego wyposażenia lub unowocześnienia dotychczasowego, drugi to kredyt wychodzący naprzeciw potrzebom restrukturyzacyjnym, a trzeci to kredyt dla osób zajmujących się tworzeniem nowych ośrodków przemysłowych. Aby zaciągnąć jakikolwiek zeń, przedsiębiorca musi natomiast złożyć odpowiedni wniosek, w którym zostanie przedstawiony biznes plan, zostanie udokumentowana skuteczność inwestycji oraz jej trafność, a także w którym zostaną określone przewidywane dochody. Przyznaje się je w wymiarze długoterminowym, sięgającym piętnastu lat, ale spłata może być realizowana zarówno w ratach, jak i za jednym razem. Jeśli chodzi z kolei o zabezpieczenia, kredyt dla firm typu inwestycyjnego pokrywa wpis do hipoteki nieruchomości, cesja wierzytelności, blokada konta bądź weksel in blanco.

Przedsiębiorstwo a kredyt obrotowy

Nieco inaczej przedstawia się natomiast kwestia kredytu obrotowego, który zaciąga się na bieżącą działalność firmy, taką jak artykuły, surowce czy usługi. Ich wysokość jest natomiast uzależniona od obrotów na koncie oraz od szeroko rozumianego stanu ekonomicznego firmy (niektóre banki patrzą też przy jej ustalaniu na zrealizowaną przez firmę sprzedaż). Jeśli chodzi o oprocentowanie tychże, waha się ono pomiędzy pięcioma, a dziesięcioma procentami, aczkolwiek finansowanie firm za ich pośrednictwem obejmuje też różnorakiego rodzaju prowizje, na przykład za rozpatrzenie wniosku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyty dla nowych firm i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz