Czym jest lokata terminowa?

Na rynku produktów bankowych mamy do dyspozycji wiele różnych rozwiązań. Najpowszechniejsze z nich są te, które pozwalają nam albo pozyskać potrzebne środki lub też zwielokrotnić swoje oszczędności.
Produkty, które pozwalają nam na zdobycie określonych środków to kredyty lub pożyczki. A produkty umożliwiające zwielokrotnienie zysków, to tak zwane lokaty. Banki udostępniają nam zazwyczaj sporą gamę zróżnicowanych produktów obu rodzajów. Zapoznaj się z jednym z nich, służącym do zwielokrotnienia posiadanych czy zgromadzonych środków, czyli z lokatą terminową.

Lokata terminowa, jak podaje portal finansowy Ranking lokat – maj 2013, wiąże się z konkretnym okresem jej trwania. Jest to narzędzie, które może okazać się opłacalne, nawet w przypadku, gdy lokujemy niewielkie środki. Minimalny okres trwania takiej lokaty to jeden dzień. Maksymalny – może sięgać nawet kilku lat.

Lokaty terminowe – zresztą jak wszystkie inne – dają nam możliwość wycofania środków w dowolnym momencie trwania umowy. Niestety wiąże się to zazwyczaj z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego też, zanim założymy lokatę terminową, powinniśmy starannie przemyśleć, jaką dokładnie kwotę możemy i chcemy w nią zainwestować.

Oprocentowanie lokaty terminowej może być stałe bądź zmienne. Zależy to od indywidualnych ustaleń i regulaminów tworzonych przez banki lub narzucanych odgórnie przez Narodowy Bank Polski – bank banków.

Podsumowując należy powiedzieć, że lokaty terminowe pomagają nam w zwiększeniu posiadanych oszczędności. Najbardziej opłacalne są jednak wtedy, gdy lokujemy na nich spore kwoty i wybieramy długi okres trwania lokaty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz