Na jaki okres czasu opłaca się założyć lokatę?

Jeśli zaliczamy się do grona szczęśliwców, którzy posiadają odłożoną pewną ilość pieniędzy, którą mogą zainwestować warto się zastanowić nad tym, jaki sposób zwiększania ilości naszych oszczędności wybrać. W dzisiejszych czasach tak naprawdę niewielu z nas może sobie pozwolić na tego rodzaju luksus.

Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw, które tuż po zawarciu związku małżeńskiego niejednokrotnie są zmuszane zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, by możliwe było ich wspólne, samodzielne życie. Rata kredytu z kolei zazwyczaj pochłania sporą część zarobków, w związku z czym trudno jest odłożyć coś na „czarną godzinę”. Dobrym sposobem jest natomiast przelewanie na rachunek oszczędnościowy miesięcznie choć niewielkich kwot- na przykład końcówki wypłaty. W ten sposób po roku może nam się udać odłożyć kwotę, którą będziemy w stanie dalej zainwestować na przykład na lokatę bankową.

Ten rodzaj inwestycji ma natomiast to do siebie, że dzięki niemu mamy ograniczony dostęp do naszych oszczędności, bowiem są one w pewnym sensie „zamrożone”. Chęć skorzystania z nich wiązałaby się z koniecznością zerwania umowy z bankiem, co z kolei niesie ze sobą nieprzyjemne w skutkach konsekwencje. Jest to jednak dobry sposób na oszczędzanie dla osób, którym łatwo przychodzi wydawanie pieniędzy. Wszak z rachunku oszczędnościowego możemy je w łatwy sposób wypłacić, przez co jesteśmy zmuszeni odkładać od początku.

Natomiast jeśli wybieramy depozyt długoterminowy może się okazać, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji będziemy zmuszeni go zerwać podyktowani koniecznością posiadania określonej sumy pieniędzy, która ma nam posłużyć na przykład na opłacenie leczenia czy też wykonanie remontu w domu, który nie może czekać. W związku z tym na jaki czas najlepiej jest inwestować pieniądze? Przede wszystkim jeśli dysponujemy znaczną sumą pieniędzy dobrze jest podzielić ją na kilka części i każdą z nich zainwestować na osobnym depozycie o różnym okresie trwania.

Dzięki temu, że będą się one kończyły w różnym czasie, będziemy mieli stały dostęp przynajmniej do pewnej części zgromadzonego przez nas kapitału. Zminimalizuje to ewentualność przedwczesnego podejmowania środków finansowych z lokaty. Warto również pamiętać, że depozyty krótkoterminowe są zazwyczaj dużo słabiej oprocentowane niż te, które zakładane są na długi okres czasu, na przykład na dwa lata. Jednakże mimo wszystko oprocentowanie to jest nieco bardziej korzystne niż w przypadku korzystania z rachunku oszczędnościowego. Średnie oprocentowanie lokaty wynosi bowiem około pięciu procent w skali roku, natomiast konta oszczędnościowego zaledwie trzy i pół procenta w skali rocznej.

Aby znaleźć jak najbardziej opłacalne oferty warto śledzić rankingi lokat, które zawierają najświeższe informacje dotyczące znajdujących się aktualnie na rynku propozycji. Ponadto warto polować na oferty preferencyjne, które charakteryzują się możliwością wygenerowania o wiele większych zysków niż ich standardowe odpowiedniki, które znaleźć możemy w niemalże każdym oddziale banku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ranking lokat i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz