Jak kiedyś można było uniknąć podatku Belki?

Niektórzy mówią, iż w naszym kraju można być pewnym wyłącznie dwóch rzeczy- śmierci i podatków. I faktycznie coś w tym musi być, skoro opodatkowana jest praktycznie każda rzecz z której korzystamy w mniejszym, bądź większym stopniu – nawet deszcz! Bywa to nieco uciążliwe, tym bardziej że często podatek stanowi nieco ponad jedną czwartą wartości danego dobra, co nie jest małą kwotą. Nie może być inaczej w przypadku bankowości. Jak wiadomo, lokaty bankowe mają za zadanie przynosić swoim właścicielom zysk, który oczywiście również powinien podlegać obowiązkowi opodatkowania.

Jak można było uniknąć podatku?

Natomiast jeszcze jakiś czas temu opłaty tej można było uniknąć. Jednym ze sposobów, aby było to możliwe było zakładanie poliso-lokat, które łączyły w sobie funkcje depozytu przynoszącego wymierny zysk z ubezpieczeniem. Brak konieczności uregulowania opłat podatkowych z pewnością jest kuszący, aczkolwiek lepiej nie decydować się na ten rodzaj inwestycji bez wcześniejszego zapoznania z nim. Czasami bowiem okazuje się, że korzystniejszy jest standardowy depozyt, nawet jeśli wiążą się z nim koszty podatkowe. Banki są bowiem w stanie zaoferować nam propozycje, które finalnie są dużo bardziej opłacalne od tych, które zostały podane w pierwszym przykładzie.

Można to głównie zaobserwować w przypadku depozytów zakładanych na preferencyjnych warunkach, gdzie oprocentowanie lokat jest szczególnie korzystne. Kiedyś wykorzystywano również sposób polegający na zakładaniu depozytu jednodniowego na przykład na okres nocy czy też całego dnia. Dzięki temu zysk był tak niewielki, że nie podlegał on opodatkowaniu. Przed zmianą przepisów podatkowi nie podlegały bowiem zyski mniejsze niż pięćdziesiąt groszy. Był on wówczas pomijany, bowiem zaokrąglany był w dół.

Kiedy eldorado z lokatami antybelkowymi skończyło się?

Niestety pod koniec roku dwu tysięcznego jedenastego w życie weszła ustawa, która nakazywała regulowanie opłat podatkowych już od jednego grosza. W dniu dzisiejszym jesteśmy zatem zobowiązani do płacenia tego rodzaju podatku od każdego zysku. Nie musimy jednak fizycznie udawać się do Urzędu Skarbowego. Należna kwota zostanie automatycznie odjęta od naszych uzyskanych odsetek. Kolejnym ze sposobów na uniknięcie podatku Belki było Indywidualne Konto Emerytalne. Jest to jednakże inwestycja obarczona sporą ilością niezwykle restrykcyjnych warunków, których należy przestrzegać. Jednym z najważniejszych jest to, aby utrzymywać wkład pieniężny na wspomnianym koncie aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. W przeciwnym wypadku Skarb Państwa upomni się o należny mu podatek. Dodatkowo należy zaznaczyć, że osoby będące już na emeryturze nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania.

Podsumowując powyższy tekst, kiedyś można było skorzystać z kilku możliwych rozwiązań, aby uniknąć konieczności regulowania opłat związanych z podatkiem od zysków. W dzisiejszych czasach jest to już niestety niemożliwe. Chociaż nigdy nic nie wiadomo- być może Polacy, jako naród sprytny i przebiegły wynajdą kolejną dziurę w przepisach prawnych, dzięki której możliwe będzie obejście koniecznych do zapłaty należności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty bankowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz