Cechy IKE – charakterystyka

Indywidualne Konto Emerytalne jest to produkt o charakterze inwestycyjnym, którego celem jest wypracowanie dodatkowych środków finansowych, które będzie można wykorzystać po przejściu na emeryturę. Jest to zatem indywidualny program pozwalający oszczędzać pieniądze na tak zwaną prywatną emeryturę, czyli potocznie mówiąc trzeci filar.bank (150x150)

Dzięki odpowiednim ustawom państwowym Indywidualne Konto Emerytalne cieszy się przywilejami, których nie posiadają zwyczajne lokaty. Mianowicie, jeśli osoba oszczędzająca na IKE wypłaci zgromadzone na rachunku środki dopiero po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia lub też pięćdziesiątego piątego (w wypadku, gdy ma nabyte prawo do świadczeń emerytalnych), to zostanie ona zwolniona od płacenia podatku dochodowego od zysków ( tzw. Podatku Belki) wypracowanego przez kapitał zgromadzony na koncie. Z płacenia tego podatku są również osoby, które dziedziczą pieniądze zgromadzone na IKE w przypadku śmierci właściciela rachunku. Nie ma znaczenia fakt, że są one wskazane jako osoby uposażone czy też dziedziczą pieniądze na drodze spadku.

Kolejną cechą, którą charakteryzuje się Indywidualne Konto Emerytalne jest możliwość samodzielnego wyboru profilu inwestycyjnego. Dzieje się tak, ponieważ IKE można założyć zarówno w banku jak też w towarzystwie ubezpieczeniowo-finansowym. W zależności od profilu inwestycyjnego klienta i przewidywanego czasu oszczędzania, gromadzony na IKE kapitał można inwestować w bezpieczne lokaty i obligacje lub też w dynamiczne fundusze inwestycyjne, które cechują się dużym poziomem ryzyka, ale równocześnie dają możliwość wypracowania znacznie większych, niż standardowe lokaty, zysków. Z reguły firmy, które prowadzą Indywidualne Konto Emerytalne posiadają do wyboru kilka profili inwestycyjnych, tzw. subfunduszy o zróżnicowany poziomie ryzyka, a klient może w ciągu roku dokonać nawet kilku bezpłatnych zmian w sposobie inwestowania.

Należy pamiętać jednak o tym, że wysokość wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne jest ograniczona. Na dzień dzisiejszy w ciągu roku na przyszłą emeryturę można wpłacić jedynie trzykrotność aktualnej średniej krajowej, czyli niespełna jedenaście tysięcy złotych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty bankowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz